›  Tescil ve Kayıt     ›  Üyelerimiz     ›  Aidat Sorgulama    ›  İletişim

Sık Kullanılanlara Ekle   |   English   |   Ana Sayfa


 
ANKET

Oda işlemleriniz zamanında yapılıyor mu?

Evet

Hayır

   Sonuçları Göster

 
 E-Posta Listesi

E-Posta listemize kayıt olun yeniliklerden haberdar olun.

Ad, Soyad :
E- Posta :
 

Odamız Yönetim Kurulu Başkanlığından Duyuru! < geri


< tüm haberler

26/08/2010 Tarihinde ilçemiz protokolu ve üyelerimize verdiğimiz iftar yemeği sonrası yapılan konuşmanın bazı taraflarca ‘iftar yemeğine siyaset karıştırıldı’ şeklinde yorumlanması üzerine; odamızın siyaset üstü bir kurum olduğunu ve siyasi tarafsızlığımızı her zaman koruduğumuzu, bütün üyelerimize eşit ve sınırsız hizmet verme gayretlerimizle ispatladığımızı düşünüyoruz.
Ancak, referandum’un bir siyasi parti seçimi olmaması ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bizzat anayasa değişikliği sürecinin içinde olmasından dolayı, bizim de oda olarak bu süreçte tarafsız, katkısız ve dışında kalmamız mümkün değildir.
Bu sebeple,konuşmanın bir siyasi partiye destek değil, anayasa değişikliği paketine destek içerdiği konusunun kamuoyu tarafından sağlıklı bir şekilde anlaşılması için konuşma metnini aşağıda aynen yayınlıyoruz.Takdir siz değerli üyelerimizindir.
SAYGILARIMLA
Ayhan ÖZTENEKECİ
Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı
--------------------------------------------------------------------------
850 aktif üyesi bulunan Ticaret ve Sanayi odamız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bütçesinden pay almaksızın sadece üye aidatları ile üyelerimize ve meclis üyelerimizin takdirleriyle uygun gördükleri yerlere hizmet etmeye çalışmaktadır.
Göreve geldiğimizden bugüne,başta kaymakamlığımız ile belediye başkanlıklarımız olmak üzere ilçemizde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları ile ve diğer meslek odaları ile yakın işbirliği içerisinde olmaya ve ilçemizin menfaatleri doğrultusunda faaliyetlerde bulunmaya özen gösteriyoruz.
Ayrıca TOBB ‘nin katkılarıyla her yıl ramazan ayında muhtaç ailelere gıda yardımı,   okular açıldığında ise ihtiyaç sahibi öğrencilerimize kırtasiye ve giyim yardımı     ve son günlerde Pakistandaki sel felaketine maruz kalan felaketzedelere 20.000 (Yirmi Bin) TL nakit para yardımı yapmakla, yetimlerin gözlerindeki eşsiz sevince mimar olup, yoksulların gönlünde taş üstüne taş koyduğumuzu düşünüyoruz.
Oda olarak herkese eşit mesafede olan ve tüm tarafları kucaklayan bir birliktelik içerisindeyiz,çünkü bu camia içerisinde her siyasi partiden,her görüşten,her düşünceden,insan yelpazesi bulunmaktadır.
Bu anlamda, yaklaşan referandum öncesi oda olarak görüş ve düşüncelerimizi sizinle paylaşmamızın önemli olduğunu ve TOBB’den farklı düşünmediğimizi ifade etmek istiyorum.
Buna göre:
Referandum, bir siyasi parti seçimi değildir ve bu mecraya çekilmemelidir.Tartışmalar,siyasi parti ismi telaffuz edilmeden değişiklik yapılacak maddeler üzerine odaklanmalıdır.
Birkaç örnek vermek gerekirse:
*İşadamı olarak sizler az miktarda da olsa vergi borcu yüzünden yurtdışına çıkamazken,bu kısıtlama ancak hakim kararı olduğunda geçerli olacaktır.
*haksız ceza aldığını düşünen memur mahkemeye gidebilecek,devleti ile problemi olan vatandaş artık AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE değil anayasa mahkemesine gidebilecek ve bugüne kadar, iki bin küsür davada mahkum olan devlet, milyonlarca dolar ceza ödemekten kurtulacak,aynı zamanda uluslararası arenada itibar kaybına uğramayacaktır.
*HSYK’nın üye sayısı 7 den 22 ye çıkacak,kurula, kürsü hakimlerini temsilen 13 000 kişi arasından 11 hakim seçilecek.
*Darbe planı dahil,askerlik mesleği dışında işlerle uğraşanlar sivil mahkemelerde yargılanacak.
*Yaş kararlarıyla ordudan ihraç edilenler yargıya başvurarak haklarını arayabilecekler,
*Fişleme tarihe karışacak,kişisel verilerinin kötüye kullanıldığını tespit eden vatandaş hesap sorabilecek.
Ve dahası….. eğer bunların olmasını istiyorsak EVET diyeceğiz.
İstemeyenler ise HAYIR diyecekler, herkes kararında HÜRDÜR.
Zamanınızı fazla almamak için sözlerimi:
Sn,Hisarcıklıoğlu’nun,       Sn.Başbakan ile yaptığı görüşmeden sonra yapılan basın açıklamasından alıntı yaparak bitirmek istiyorum.
(Biliyorsunuz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak; biz 2000 yılında yeni bir Anayasa ile ilgili çalışmalara başladık. 2007 yılında 83 tane sivil toplum ve meslek kuruluşu bir araya gelerek, yeni bir Anayasanın yapılmasına ihtiyaç olduğu noktasında görüş birliği sağladık. Bununla ilgili çalışmalar yaptık.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı olarak, her genel kurulda özellikle altını çizerek ifade ettim, ‘’Yeni bir Anayasa istiyoruz!’’ diye. Ve bunu sloganlaştıran bir cümle ortaya koyduk, ‘’Güçlü Ekonomi, Kaliteli Demokrasi’’.
Eğer Türkiye olarak 2023’de dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında olmak istiyorsak, hem ekonomimizin hem de demokrasimizin güçlü olması lazım. Bu ikisi birbirinden ayrılamaz.
Bu doğrultuda Türkiye’nin yapısal değişiminin en önemli başlangıcı, yeni bir anayasa ile olur.
Şimdi bir referandum süreci içindeyiz. Ve bu sürecin siyasallaşması bizleri rahatsız etmektedir. Bu referandumda A partisi, B partisi, C partisi oylanması sözkonusu değildir. Siyasi partileri oylamıyoruz. Bu konunun siyasal bir tartışma konusu da olmaması lazım. İçeriğini tartışıyor olmamız lazım.
Siyasi istikrar ve ekonomik istikrar için, demokrasimizin gelişmesi de şarttır. Referandumun içeriğinin ne getirip, ne götürdüğünü tartışıyor olmamız lazım. Maalesef bizim şu anda kamuoyunda görmüş olduğumuz en büyük eksiklik bu.
TOBB olarak rotamız hep değişimden yana olmuştur. Bundan sonra da böyle olacaktır. Referandumun Türkiye’ye yakışır, Türkiye’yi hedeflerine taşıyacak, yeni bir Anayasa oluşturulması için bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Mesleki ve sivil toplum örgütleri olarak elbirliğiyle bizde bu sürece katkı yapmaya hazırız.
Sonuç olarak açık ve net ifade etmek isterim; Dün olduğu gibi bugün de, demokrasimizi, hak ve özgürlükleri genişletecek her türlü adımı olumlu buluyoruz ve destekliyoruz.)Son 5 Haber

• GİRİŞİMCİ KADINLAR EKONOMİNİN KUTUP YILDIZLARI OLACAK
• MUSTAFAKEMALPAŞA TİCARET VE SANAYİ ODASI YENİ GİRİŞİMCİ ADAYLARINI ORTAYA ÇIKARTMAK İÇİN BAŞLATTIĞI UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR.
• TSO BAŞKANI İBRAHİM DIRAKMAN’DAN BASIN BAYRAMI MESAJI
• Mustafakemalpaşa ve Karacabey Oda & Borsa Birliktelik Toplantıları devam ediyor…
• TOBB BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ODAMIZI ZİYARETİ
» tüm haberler
  2008. Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası