›  Tescil ve Kayıt     ›  Üyelerimiz     ›  Aidat Sorgulama    ›  İletişim

Sık Kullanılanlara Ekle   |   English   |   Ana Sayfa


 
ANKET

Oda işlemleriniz zamanında yapılıyor mu?

Evet

Hayır

   Sonuçları Göster

 
 E-Posta Listesi

E-Posta listemize kayıt olun yeniliklerden haberdar olun.

Ad, Soyad :
E- Posta :
 

Konferans salonu açılışı ve 2010 Vergi ödül törenimiz < geri


< tüm haberler

Odamız tarafından düzenlenen yeni konferans salonu açılışı ve 2010 yılı Vergi Ödül törenimize TOBB Başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun yanı sıra, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İlhan Parseker, Bursa Vali Vekili Adnan Çakıroğlu, Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Bursa milletvekilleri Ali Koyuncu ve Canan Candemir, İlçe Garnizon Komutanı,İlçe Emniyet Müdürü İlçe Vergi Dairesi Müdürü ve çok sayıda davetli katıldı.

-Odamız Meclis Başkanı Nasuh Ayşar

Mustafakemalpaşa’nın tarım, hayvancılık ve tarıma dayalı sanayi ve iki Organize sanayi bölgesi ile Bursa’nın ve Türkiye’nin önemli ilçelerinden biri olduğunu söyledi.

Mustafakemalpaşa ovasının Marmara Bölgesi’nin en önemli ve en verimli ovalarından biri olduğunu vurgulayan Ayşar, “Ovanın büyük bölümünde sulu tarım yapılabilmektedir. Mustafakemalpaşa deresi üzerine kurulacak olan iki barajla birlikte Döllük Güllüce Sulama hattı projesi ile Mustafakemalpaşa’da 60 bin hektar alan sulu tarıma kazandırılacaktır. Batının GAP’ı olarak adlandırılan bu proje bu yıl sonuçlanacaktır. Bu proje sonunda Mustafakemalpaşa Türkiye’nin tarımda yükselen yıldızı olacak ve hem ilçe ekonomisine hem de Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

-Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Önal

Mustafakemalpaşa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Önal da yaptığı konuşmada, Mustafakemalpaşa’nın İstanbul, İzmit ve Bursa gibi endüstri yoğunluğunun gelecekteki sosyoekonomik yapıyı belirleyecek bir konumda bulunduğunu ifade ederek, “Bundan yola çıkarak 1989 yılında ilçemizde Organize Sanayi Bölgesi kurulması için başvuruda bulunulmuş, gerekli tetkik ve izinlerin ardından 1991 yılından itibaren tüm izinleri tamamlanmış ve günümüzde de 220 hektar üzerinde tüm alt yapısı tamamlanmış, doğalgazı getirilmiş vaziyette 60 parsel hazırlanmıştır” dedi.

Bursa’nın yegâne büyüyebileceği bölgede bulunan Mustafakemalpaşa Organize Sanayi bölgesinin uzun zamandır yatırımcı çekemediğini hatırlatan Önal, Yatırım Teşvik mevzuatında değişiklikler yapılarak organize sanayiye yatırım yapacak büyük ölçekli işletmelerin ve daha küçük işletmelerin de teşviklerden yararlanabilir hale gelmelerinin ve organize sanayinin canlanmasının en önemli beklentileri olduğunu söyledi.

Yatırım Teşvik mevzuatının üyelerine hitap etmediğini belirten Önal şunları söyledi: “Asgari yatırım tutarlarının çok yüksek olması, desteklenen yatırım çeşitlerinin azlığı, teşvik mevzuatının üyemiz olan KOBİ’lere hitap etmemesi, organize sanayilere herhangi bir öncelik vermemesi bizi üzüyor.
Yatırım Teşvik Mevzuatı’nda yapılan değişiklikle, önceden sektöre göre değişmekle birlikte ortalama 400.000,00 TL olan Yatırım Teşvik Belgesi sınırı 5.000.000,00 TL’na yükseltilmiştir.

Rakamların büyük olması, küçük ve orta ölçekli işletmelerin bu taahhütlere girememesi ve teşviklerden faydalanamaması sonucunu doğurmaktadır. Yine ilçemizin Bursa’ya bağlı olması ve Yatırım Teşvik Mevzuatına göre gelişmiş iller içinde 1.bölgede yer alan illerden olması da yatırımların önündeki başka bir engeldir.

Örneğin sanayisi gelişmiş olan ilimize göre daha geri kalmış olan ilçemiz Balıkesir’in Susurluk ilçesi ile yan yanadır. Komşu ilçemiz Susurluk yatırım teşviklerinden 2.bölge olarak yararlanırken ilçemiz 1.bölge olarak faydalanabilmektedir.

Bu nedenle ilçemize yapılan yatırımların, teşvik kapsamına alınmasını ve ilçemizdeki işsizliğin azaltılabileceğini düşünmekteyiz. Organize sanayimizin canlanması demek Mustafakemalpaşa esnafının da, Mustafakemalpaşa küçük sanayisinin de canlanması anlamına gelecektir.”

- TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU

Yeni konferans salonunun Mustafakemalpaşa’ya hayırlı olmasını dileyerek, Ticaret ve Sanayi Odası’na sonuna kadar destek olan Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan ve Kaymakamı Kazım Karabulut’a teşekkür etti.

Mustafakemalpaşalıların Allah’ın şanslı kulları olduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, buranın altının maden üstünün tarım yönünden bereketli bir coğrafya olduğunu söyledi. “Her tarafından bereket fışkırıyor” diyen Hisarcıklıoğlu, Mustafakemalpaşalıların şikayet etmeye hakkı olmadığını, kendisinin, az kazandıkları için onlardan şikayetçi olduğunu ifade etti. Hisarcıklıoğlu, “Allah size her şeyi vermiş. Size çalışmak düşüyor” dedi. 

-“Girişimci sayımızı artırmalıyız”

İşsizliği azaltmak için girişimci sayısının artırılması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Japonya''''nın nüfusu 120 milyon, girişimci sayısı ise 6 milyon 300 bin. Japonya''''nın seviyesine gelebilmek için dört misli girişimci çıkarmamız gerekiyor.

Türkiye''''nin 1 milyon 230 bin erkek girişimci var. Nüfusun yarısı kadın. Kadınlardan 70 bin girişimci çıkarmışız. Oysa zenginleşebilmek, insanlara iş ve aş verebilmek için kadın girişimcilerin desteklenmesi lazım
 
Kadın girişimcileri destekleyip genç kızlarımızı girişimci olmaya heveslendirmemiz lazım. Kadın girişimcilerimizin genç kızlarımıza rol model olmasını istiyorum.''''''''

-“Marka şehir olmalısınız”

Hisarcıklıoğlu, markalaşmanın önemine değinerek, şehir olarak da marka haline gelinmesi gerektiğini, marka olunmadan çok para kazanılamayacağını savundu.
 
Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:''''''''İşinizi marka yapın. Bunun için her şeyiniz var. ''''Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır'''' diye bir söz var bizim kültürümüzde. Bir araya gelip rahmet ve bereketi bulacağız.
 
Türkiye''''de markalaşmış şehirlere bakın. Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Denizli gibi şehirler bunlara örnek. Bunlar nasıl marka oldu? Tek bir gerçek var, valisi, belediye başkanı milletvekili oda ve borsa başkanları, sivil toplum kuruluşları hepsi bir ve beraber hareket etmeye başlayınca rahmet ve bereket geliyor.
 
Farklı düşüneceğiz, ama onu bir masaya oturup farklı konuşup tartışıp bir noktada buluşacağız. Marka yaptığınız zaman, bire on fazla kazanırsın. Bu yöredeki serveti de markaya çevirmek lazım.''''''''

Son otuz yılda Türkiye''''nin müthiş bir başarı hikayesi yarattığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''''''''30 yıl önce bu ülke dünyanın gelişmiş ilk 27 ülkesi içindeydi. Şimdi nereye geldi. Şu zorluklara rağmen ilk onaltı içine geldik. Bunu kim yaptı? Biz yaptık. Şimdi biz koşmak istiyoruz arkadaşım. 2023 yılında ilk ona girmek istiyoruz. Ondan sonra da açık açık söylüyoruz dünyanın lideri olmak istiyoruz. Bunun içinde bizim ayağımızdaki prangaları çözmeleri lazım. Biz para pul istemiyoruz, bizim rakiplerimiz hangi şartlarda üretiyorsa, hangi şartlarda alıyorsa, satıyorsa bize de onu versinler.''''''''


-Kalkınma için birlik çağrısı

Hisarcıklıoğlu, şehirlerin kalkınması için tüm kesimlerin birlik içinde hareket etmeleri gerektiğini söyledi. İleriye gitmiş şehirlere bakıldığında, bu başarının arkasında vali, belediye başkanı, milletvekilleri, oda ve borsa başkanlarının birlikteliğinin yattığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, Mustafakemalpaşa’nın yerel aktörlerin birlik içinde hareket etmeleri halinde çok daha ileri noktalara ulaşabileceğini ifade ederek, şöyle konuştu:
''''''''30 yıl önce Türkiye''''ye 300 bin turist gelirken şimdi 30 milyon turist geliyor. Türkiye, dünyada turizm destinasyonu içerisinde dünyada 7. sırada. Ekonomik krizde bile Türkiye''''nin turist sayısı düşmedi. Ortak akılla üretip yatırımcıyı getirelim. Ama birlik olalım, birbirimizin ayağına çelme takmayalım. Başarı istiyorsak, kazanç istiyorsak birbirimizi seveceğiz. Mustafakemalpaşa’nın zenginliği, Bursa’nın, Türkiye''''nin zenginliğidir.''''''''

Zenginliğe ulaşabilmenin, ortaklık kültürü, kurumlaşma, markalaşma ve inovasyondan geçtiğini anlatan TOBB Başkanı, ortaklık kültürünü geliştirmek gerektiğini, birlik ve beraberlik ile zenginliğe ulaşılacağını söyledi.
Son 5 Haber

• GİRİŞİMCİ KADINLAR EKONOMİNİN KUTUP YILDIZLARI OLACAK
• MUSTAFAKEMALPAŞA TİCARET VE SANAYİ ODASI YENİ GİRİŞİMCİ ADAYLARINI ORTAYA ÇIKARTMAK İÇİN BAŞLATTIĞI UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR.
• TSO BAŞKANI İBRAHİM DIRAKMAN’DAN BASIN BAYRAMI MESAJI
• Mustafakemalpaşa ve Karacabey Oda & Borsa Birliktelik Toplantıları devam ediyor…
• TOBB BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ODAMIZI ZİYARETİ
» tüm haberler
  2008. Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası