›  Tescil ve Kayıt     ›  Üyelerimiz     ›  Aidat Sorgulama    ›  İletişim

Sık Kullanılanlara Ekle   |   English   |   Ana Sayfa


 
ANKET

Oda işlemleriniz zamanında yapılıyor mu?

Evet

Hayır

   Sonuçları Göster

 
 E-Posta Listesi

E-Posta listemize kayıt olun yeniliklerden haberdar olun.

Ad, Soyad :
E- Posta :
 

İlk Kez İhracat Yapacak KOBİye Destek Paketi < geri


< tüm haberler

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) KOBİ’lerin, devlet yardımı (teşvik) programlarına ilgisini artırmak ve dikkatini çekmek için çeşitli promosyonlar yapacak. Bu konuda bir "Promosyon Tebliği" üzerinde çalışılmaya başlandı. 
Tebliğ kapsamında, ilk defa bir pazara ihracat yapan firmalara çeşitli avantajlar sunulması planlanıyor. Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, Türkiye’de bulunan yaklaşık 1 milyon KOBİ’nin sadece yüzde 4’ünün ihracat yaptığına dikkat çekerek bu yıl başta KOBİ’ler olmak üzere daha fazla firmaya destek vereceklerini belirtti. Kayalar’ın verdiği bilgiye göre DTM, önümüzdeki günlerde yeni bir düzenlemeyle halen uygulamadaki yurtdışı fuarlara katılıma yönelik desteğin kapsamını da genişletecek. Bu çerçevede firmalara ilave nakliye desteğinin artırılması; yat ve gemi inşa sektörlerinin de ilave destek kapsamına alınması; 2 katılımcı temsilcisi için gidilecek ülkeye gidiş-dönüş, ulaşım ile konaklama masraflarının karşılanması öngörülüyor.

Referans’a bilgi veren Kayalar’ın açıkladığı DTM’nin 2007 destekleri ve yararlandırmayı planladığı firma sayıları şöyle:
Ar-Ge yardımı: Firmaların Ar-Ge projelerine ilişkin giderleri yüzde 60 oranında destekleniyor, işletmelere söz konusu projelere yönelik sermaye desteği sağlanıyor. TÜBİTAK ve Teknoloji Geliştirme Vakfı ile yürütülen yardımlardan bu yıl 600 firma ile 850 projenin yararlandırılması hedefleniyor.

Çevre, istihdam ve eğitim yardımı: Sanayi ve ticaret alanında faaliyet gösteren şirketlerle yazılım firmalarının uluslararası teknik mevzuata uyum sağlayabilmeleri için gerekli olan çevre, kalite ve insan sağlığına yönelik sertifikasyon ve akreditasyon maliyetleri yüzde 50 oranında destekleniyor. İstihdam yardımı ise sektörel dış ticaret statüsü olan KOBİ’lere yönelik ve kapsamda bir yönetici ile iki personelin istihdam maliyetleri 1 yıllığına yüzde 75 oranında destekleniyor. Yenilenen eğitim yardımıyla da ihracat yapmayı planlayan firmaların, dış ticaret mevzuatı başta olmak üzere dış ticarete ilişkin konularda eğitim alan personelinin eğitim masrafları yüzde 90 oranında desteklenecek. Çevre, istihdam ve eğitim yardımlarından bu yıl 650 işletme yararlanabilecek.

Pazar araştırması ve pazarlama yardımı: Bu yıl 500 firmanın yararlanması beklenen bu yardımla, firmalara pazar araştırması, pazar araştırma raporlarının alımı, sektörel ticaret heyetlerine katılım ve elektronik ticaret sitelerine üyelik şeklinde 4 çeşit destek veriliyor.

Yurtdışı ofis-mağaza işletme ve marka tanıtım yardımı: Yurtdışı pazarında uzun süre faaliyet gösteren ve pazar payını artırmak isteyen firmaların yurtdışında açtıkları mağaza, ofis, depo veya showroom’ların kira, demirbaş-dekorasyon harcamaları ile yurtdışı tanıtım-reklam, marka tescili ve korunmasına yönelik giderleri yüzde 50 oranında destekleniyor. Bu yıl 200 firmaya yurtdışı ofis-mağaza desteği verilmesi planlanırken marka-Turquality desteği kapsamında ise yaklaşık 75 firmaya ulaşılması amaçlanıyor.

Yurtdışı fuar yardımı: Firmaların fuarlara katılım giderlerinin yüzde 50’si karşılanırken hedef pazarlardaki fuarlara katılıma yüzde 10 ilave destek de veriliyor. Bu yıl yurtdışı fuar destekleri çerçevesinde yaklaşık 250 milli, 2200 bireysel katılımlı fuarla 12 bin iştirakçi firmaya ulaşmak hedefleniyor. DTM’nin son 4 yılda yurtdışı fuarlarına katılan firmalara yaptığı destek ödemesinin de 317 milyon dolara ulaştığı belirtiliyor. Fuar desteği, geçen yılın başında yüzde 80’den yüzde 50’ye indirilmişti.

Teknik müşavir ve mühendislere yardım: Bu yıl devreye sokulacak bir yardımla Türk teknik müşavir ve mühendislerinin hedef pazarlarda iş almaları ve almış oldukları işlerde Türk mal ve hizmetlerinin kullanımının teşvik edilmesi amaçlanıyor. Böylece bu pazarlarda projeler düşünce aşamasındayken Türk müteahhitlik sektörü tarafından takibe alınabilecek. Sektöre yurtdışında ofis, pazar araştırması, fizibilite çalışması, konaklama ve seminer gibi alanlarda teşviklerle yurtdışı ihalelerinde verdikleri tekliflere ilave yüzde 20 devlet desteği gelmesi bekleniyor.Son 5 Haber

• GİRİŞİMCİ KADINLAR EKONOMİNİN KUTUP YILDIZLARI OLACAK
• MUSTAFAKEMALPAŞA TİCARET VE SANAYİ ODASI YENİ GİRİŞİMCİ ADAYLARINI ORTAYA ÇIKARTMAK İÇİN BAŞLATTIĞI UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR.
• TSO BAŞKANI İBRAHİM DIRAKMAN’DAN BASIN BAYRAMI MESAJI
• Mustafakemalpaşa ve Karacabey Oda & Borsa Birliktelik Toplantıları devam ediyor…
• TOBB BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ODAMIZI ZİYARETİ
» tüm haberler
  2008. Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası