›  Tescil ve Kayıt     ›  Üyelerimiz     ›  Aidat Sorgulama    ›  İletişim

Sık Kullanılanlara Ekle   |   English   |   Ana Sayfa


 
ANKET

Oda işlemleriniz zamanında yapılıyor mu?

Evet

Hayır

   Sonuçları Göster

 
 E-Posta Listesi

E-Posta listemize kayıt olun yeniliklerden haberdar olun.

Ad, Soyad :
E- Posta :
 

Bursa’nın 250 Büyük Firması" Açıklandı < geri


< tüm haberler

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından bu yıl onbirincisi yapılan "Bursa''''nın 250 Büyük Firma Araştırması", BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez tarafından bugün düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı.

Şirketlerin 2007 yılı içinde yaptıkları net iç ve dış satış (ciro) tutarları esas alınarak oluşturulan araştırmada, OYAK Renault, 4,3 milyar YTL ile Bursa''''nın en büyük firması oldu. İkinci sırayı 3.6 milyar YTL''''lik toplam satışla Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları alırken, Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ ise 1.4 milyar YTL''''lik ciro ile üçüncü sırada yer aldı.

2007 yılında 250 firmanın toplam cirosu 30 milyar YTL olarak açıklandı. 250 firmanın toplam cirosunda  bir önceki yıla oranla yüzde 10.2 oranında artış meydana geldi. Toplam cironun yüzde 45''''ini 250 firma içerisinde yer alan ilk 10 firma gerçekleştirdi.

Otomotiv istihdamda da lider oldu

Bursa''''nın 250 Büyük Firması arasına giren şirketlerin sektörel dağılımı incelendiğinde yüzde 24,4''''lük payla otomotiv ana ve yan sanayi ilk sırada yer alırken, cirolar toplamında da yüzde 44.5 ile yine otomotiv ana ve yan sanayi birinci oldu.

Sıralamada yer alan şirketlerin 61''''i otomotiv ana ve yan sanayii,  60''''ı tekstil ve konfeksiyon, 38''''i gıda tarım ve hayvancılık, 29''''u makine ve metal,  14''''ü inşaat, 5''''i  ağaç-orman ürünleri ve mobilya, 5''''i enerji elektrik ve elektronik, 5''''i kimya, 5''''i plastik kauçuk ve sünger, 4''''ü çimento-toprak ve madencilik ürünleri, 4''''ü nakliye ulaştırma, 2''''si turizm, 1 basın yayın matbaacılık ve ambalaj, 1''''i de deri kürk ve ayakkabı alanında faaliyet gösterdiği belirlendi. 16 firma ise muhtelif iş kollarında çalışmalarını yürütüyor.

250 firmanın 2007 yılı sonu itibariyle iş imkanı sağladığı kişi sayısı 105 bin 763 kişiyi buldu.

225 firma 2007''''yi kârla kapattıAraştırmada ayrıca firmaların brüt katma değerleri, öz sermaye tutarları, net aktifleri, vergi öncesi dönem karları, ihracatları, personel sayıları ve üretimden satışları da sıralamaya tabi tutuldu.

2007 yılında 250 firmanın ödediği ücretler toplamı 2.3 milyar YTL, faizler toplamı 305 milyon YTL, kiralar toplamı 68 milyon YTL ve vergi öncesi karları toplamı da 1.7 milyar YTL oldu.

250 firmanın vergi öncesi dönem karları incelendiğinde ise 2007 yılını 225 firmanın toplam 1.9 milyar YTL karla kapattığı görüldü.
Ciroda Bursa''''nın İlk 10''''u

1 OYAK RENAULT OTOMOBİL FABRİKALARI ANONİM ŞİRKETİ
2 TOFAŞ - TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI ANONİM ŞİRKETİ
3 BOSCH SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
4 BORÇELİK ÇELİK SANAYİ TİCARET A.Ş.
5 YEŞİM SATIŞ MAĞAZALARI VE TEKSTİL FABRİKALARI ANONİM ŞİRKETİ
6 TÜRK PRYSMİAN KABLO VE SİSTEMLERİ ANONİM ŞİRKETİ
7 KORTEKS MENSUCAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
8 SÜTAŞ-BURSA VE HAVALİSİ PASTÖRİZE SÜT VE SÜT MAMULLERİ GIDA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
9 COMPONENTA DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş.
10 ASİL ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

Daha Detaylı Bilgi için www.ilk250.org.tr ''''yi ziyaret edebilirsinz.

 
 
 Son 5 Haber

• GİRİŞİMCİ KADINLAR EKONOMİNİN KUTUP YILDIZLARI OLACAK
• MUSTAFAKEMALPAŞA TİCARET VE SANAYİ ODASI YENİ GİRİŞİMCİ ADAYLARINI ORTAYA ÇIKARTMAK İÇİN BAŞLATTIĞI UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR.
• TSO BAŞKANI İBRAHİM DIRAKMAN’DAN BASIN BAYRAMI MESAJI
• Mustafakemalpaşa ve Karacabey Oda & Borsa Birliktelik Toplantıları devam ediyor…
• TOBB BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ODAMIZI ZİYARETİ
» tüm haberler
  2008. Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası