›  Tescil ve Kayıt     ›  Üyelerimiz     ›  Aidat Sorgulama    ›  İletişim

Sık Kullanılanlara Ekle   |   English   |   Ana Sayfa


 
ANKET

Oda işlemleriniz zamanında yapılıyor mu?

Evet

Hayır

   Sonuçları Göster

 
 E-Posta Listesi

E-Posta listemize kayıt olun yeniliklerden haberdar olun.

Ad, Soyad :
E- Posta :
 

TOBB-Halkbank işbirliği ile KOBİ Destek Kredisi < geri


< tüm haberler

a) TOBB tarafından Türkiye Halk Bankası A.Ş.''ne 100 Milyon YTL mevduat kaynağı aktarılacak ve geri dönüşlerle birlikte kaynak söz konusu bankada 8 ay boyunca kredi olarak kullandırılacaktır.

b) Türkiye Halk Bankası A.Ş. de, TOBB''un aktaracağı kaynak tutarına ilave olarak 800 milyon YTL nakit ve gayrinakdi kredi ile ayrıca 400 milyon ABD Doları tutarında Banka kaynaklı ihracat kredisi için fon ayıracaktır. Türkiye halk Bankası A.Ş. ile imzalanacak olan bu Kredi Anlaşması sonunda, yaklaşık olarak 1 milyar 500 milyon YTL tutarındaki kredi hacmi reel sektörün hizmetine sunulmuş olacaktır.

c) Bu kredilerden, TOBB tarafından aktarılan İmalatçı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ile Ticari Nitelikli firmalara kullandırılacak nakit kredilere % 14,40 faiz ile ayrıca %1,50 banka tarafından komisyon uygulanacaktır. Türkiye Halk Bankası A.Ş. tarafından tahsis edilecek nakdi kredilerde ise, uygulanmakta olan faiz oranından %02 (aylık faiz %2,45-%02=%2,25) indirim uygulanacaktır.

d) TOBB kaynağından kullandırılacak nakit kredilerde, her bir firmaya asgari 20 bin, azami 50 bin YTL kredi kullandırılabilecektir. Ancak kredilendirme en az talepten başlayarak karşılanacaktır.

e) TOBB kaynağından kullandırılacak nakit kredilerde, asgari vade 3 ay, azami vade ise 12 ay olacaktır.

f) Kredilendirmede tüm risk ve teminatlandırma Türkiye halk Bankası''na ait olacak, kredi değerlendirme sürecinde TOBB kredi talep eden firmalar üzerinde herhangi bir kredi onayına iştirak etmeyecektir.
Ancak, Üyelerin kredi başvurusu sırasında, söz konusu bankanın talep edeceği kredi evraklarının yanı sıra, Odamızdan talep edilecek ve bir örneği www.mkptso.org.tr ve http://www.tobb.org.tr web adresinden temin edilebilen "TOBB-HALKBANK İŞBİRLİĞİ İLE DESTEK KREDİSİ İÇİN KREDİ TALEBİ BEYAN BELGESİ" de istenecektir.

g) Türkiye Halk Bankası, TOBB tarafından aktarılan kaynağı, kendi iç prosedürüne göre değerlendirerek kredibilitesi uygun olan firmalara, kredinin kullandırımı sırasında % 1,50 komisyon ve 300,-YTL sabit masraf alacak ve bu tutarı peşin olarak tahsil edecektir. Ancak, Banka''nın uygulayacağı basit yıllık 1,50 komisyon, kredinin kullanım süresine bağlı olarak aidatlandırılarak uygulanacaktır. Diğer bir deyişle, her ay için (1,50 komisyon / 12 ay ) formülü geçerli olacaktır.

h) TOBB-Halkbank İşbirliği ile Destek Kredisi kapsamında, ticaret ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren, imalatçı olmayan firmalara kullandırılacak kredilerde BSMV kesintisi uygulanacak, imalat, bakım, onarım faaliyetinde bulunan ve Banka''nın KOBİ tanımı içerisinde yer alan firmalara kullandırılacak kredilerde ise BSMV istisnası uygulanacaktır.

i) TOBB Üyesi olsa da, para ticareti yapan kuruluşlar, döviz büfeleri, faktöring şirketleri, mali müşavirler, kooperatifler, emlakçılar ve eczaneler bu krediden faydalanamayacaklardır.

Kredi Başvuru Formu İçin Lütfen TıklayınızSon 5 Haber

• GİRİŞİMCİ KADINLAR EKONOMİNİN KUTUP YILDIZLARI OLACAK
• MUSTAFAKEMALPAŞA TİCARET VE SANAYİ ODASI YENİ GİRİŞİMCİ ADAYLARINI ORTAYA ÇIKARTMAK İÇİN BAŞLATTIĞI UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR.
• TSO BAŞKANI İBRAHİM DIRAKMAN’DAN BASIN BAYRAMI MESAJI
• Mustafakemalpaşa ve Karacabey Oda & Borsa Birliktelik Toplantıları devam ediyor…
• TOBB BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ODAMIZI ZİYARETİ
» tüm haberler
  2008. Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası