›  Tescil ve Kayıt     ›  Üyelerimiz     ›  Aidat Sorgulama    ›  İletişim

Sık Kullanılanlara Ekle   |   English   |   Ana Sayfa


 
ANKET

Oda işlemleriniz zamanında yapılıyor mu?

Evet

Hayır

   Sonuçları Göster

 
 E-Posta Listesi

E-Posta listemize kayıt olun yeniliklerden haberdar olun.

Ad, Soyad :
E- Posta :
 

İhracat Kredisi Destek Programı 2 Mart Pazartesi günü başlıyor. < geri


< tüm haberler

Ekonomimizin can damarı olan KOBİ’lerimize KOSGEB olarak büyük önem veriyor ve sorunlarının çözümü için çalışıyoruz. İhracatın azaldığı bir dönemde KOBİ’lerimizi ihracata yönlendirmek ve yeni pazarlara açılmalarını sağlamak amacı ile 1 Milyar $‘lık yeni bir kredi destek paketini hayata geçiriyoruz.

Bu çerçevede, KOBİ’lerimizin hem finansal sıkıntılarını en aza indirmek hem de ihracattaki daralmayı sonlandırmak amacıyla “İHRACAT KREDİSİ DESTEK PROGRAMI”nı başlatmış bulunuyoruz.

İhracatçı KOBİ’lerimize verilecek olan Kredi  esteği Programı ile oluşturulması planlanan 1 Milyar $‘lık kredi hacmi ihracatçı KOBİ’lerimize cansuyu olacaktır.

Bu destek, döviz bazlı kredi faizlerinin %10’ları aştığı bir dönemde 6 ay için %1.1813 gibi çok düşük bir faiz oranıyla uygulanacaktır.

1 Milyar $‘lık kredi paketinde kredi faizinin 2/3’ünü KOSGEB karşılayacak, 1/3’ünü ise KOBİ’ler karşılayacaktır.

Bu programda, ihracatçı KOBİ’lere sağlanacak olan cansuyu kredisinin toplam üst limiti 200. 000 $ olup, üst limitten kullanılması durumunda en az 5000 KOBİ kredi faiz desteğinden yararlanabilecektir. 200.000 $‘ın altında limitle kredi kullanılması durumunda kredi desteğinden yararlanacak KOBİ sayısı artacaktır.

Bu programda, kullanılacak kredinin, ilk 6 ayı ödemesiz olup 6.ayın sonunda defaten geri ödenecektir.

Program bütçesinin % 30u Kalkınmada Öncelikli Yörelerde ve % 70’i de Normal ve Gelişmiş Yörelerde bulunan KOBİ’lere kullandırılacaktır.

Kredi destek başvuruları 2 Mart 2009 Pazartesi günü başlayacak olup; bu programdan yararlanmak isteyen KOBİ’ler, kredi başvurularını bankalara elektronik ortamda on-line olarak yapacak ve vergi numaralarını girmek suretiyle www.kosgeb.gov.tr adresinden kredi sürecini takip edebilecekler.

KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı İhracatçı KOBİ’Ier doğrudan anlaşma yapılan Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, TEB,  ekerbank, Fortis, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, HSBC şubelerine müracaat edebilecek; KOSGEB Veri Tabanına kaydı olmayanlar ise iletişim bilgileri www.kosgeb.gov.tr adresinde yer alan, KOSGEB Merkez Müdürlükleri ile irtibata geçerek başvurularını yapabilecektir.

Yapılan başvurular KOSG EB ve bankalarca belirlenecek kriterlere göre değerlendirilecek, bankalara yapılan kredi başvuruları azami 1 ay içerisinde sonuçlandırılacaktır. 200.000 $ üst limitten kredi kullanılması durumunda bankaların alacağı komisyon binde 5 olacaktır.

Teminat sıkıntısı yaşayabilecek KOBİ’lerimiz Kredi Garanti Fonu’na başvurabilecektir.

Gayrimenkul ipoteği alınması halinde gerekli ekspertiz masrafı en fazla 1000 TL olacaktır.

Vergi ve SGK borcu olan KOBİ’lerimiz. borçları kredi desteğinden mahsup edilmek suretiyle
kredi kullanabileceklerdir.

İhracat Kredisi Destek Programından yararlanmak isteyen KOBİ‘lerimizin;

• İmalat sanayinde faaliyet göstermesi,
• 250’den az çalışanı olması ve yıllık net satış hasılatı ya da mali bilançosunun 25
milyon YTL’yi aşmaması,
• İhracat taahhüt etmesi veya ihraç kayıtlı satış yapması,
• KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olması,
• KOSGEB’e verilecek güncel KOBİ Beyannamesi ve YDTF (Yararlanıcı Durum
Tespit Formunun) onaylanmış olması gerekmektedir.
KOSGEB olarak temel hedefimiz; KOBİ’lerimizin sorunlarını çözmek, yeni pazarlar bulmalarında destek olmak ve finansa kolay  erişmelerini sağlamaktır.
Hazırladığımız bu kredi destek programı ile Türkiye’nin ihracatına destek olurken, ihracatçı KOBİ’lerim ize de cansuyu sağlamış olacağız.Son 5 Haber

• GİRİŞİMCİ KADINLAR EKONOMİNİN KUTUP YILDIZLARI OLACAK
• MUSTAFAKEMALPAŞA TİCARET VE SANAYİ ODASI YENİ GİRİŞİMCİ ADAYLARINI ORTAYA ÇIKARTMAK İÇİN BAŞLATTIĞI UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR.
• TSO BAŞKANI İBRAHİM DIRAKMAN’DAN BASIN BAYRAMI MESAJI
• Mustafakemalpaşa ve Karacabey Oda & Borsa Birliktelik Toplantıları devam ediyor…
• TOBB BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ODAMIZI ZİYARETİ
» tüm haberler
  2008. Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası