›  Tescil ve Kayıt     ›  Üyelerimiz     ›  Aidat Sorgulama    ›  İletişim

Sık Kullanılanlara Ekle   |   English   |   Ana Sayfa


 
ANKET

Oda işlemleriniz zamanında yapılıyor mu?

Evet

Hayır

   Sonuçları Göster

 
 E-Posta Listesi

E-Posta listemize kayıt olun yeniliklerden haberdar olun.

Ad, Soyad :
E- Posta :
 

Anonim Şirketlere Önemli Duyuru < geri


< tüm haberler

Bilindiği üzere 1479 sayılı kanunun 24. Maddesine tabi olarak sigortalı sayılan anonim şirket kurucu ortak ve yönetim kurulu üyelerinin sigortalılık halini devam ettirmelirini istemeleri halinde 01.04.2009 tarihine kadar müracaat etmeleri hakında kanun. Bilindiği üzere 1479 Sayılı Kanunun “ Kanunun Amacı Sigortalı Sayılanlar ve Sayılmayanlar” başlıklı  “ D Sigortalı Sayılanlar”  başlıklı bendinin  (g) alt bendinde Anonim Şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları sigortalı sayılmış olup, bu hüküm doğrultusunda 01/10/2008 tarihine kadar anonim şirketlerin kurucu ortaklarının sigortalılıkları anonim şirketin kuruluşunun tescil edildiği tarih itibariyle yönetim kurulu üyelerinin sigortalılıkları ise yönetim kuruluna seçildikleri tarih itibariyle sigortalı olarak tescilleri yapılmıştır.
 
Ancak 01/10/2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanunun “Sigortalı Sayılanlar” başlıklı bölümünün 4’üncü maddesinin (b) bendinin (3) numaralı alt bendine göre anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları sigortalı sayılmışlardır.
 
Aynı Kanunun Geçici 22 nci maddesi; Bu kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (3) numaralı alt bendinde belirtilen anonim şirketlerin kurucu ortaklarından daha önce 1479 Sayılı Kanunun 24. maddesine tabi olarak sigortalı olanlanlardan sigortalılıklarını devam ettirmek isteyenlerin, bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren altı ay içinde yazılı talepte bulunmaları halinde sigortalılıkları aynen devam ettirilir.   Bu süre içersinde talepte bulunmayanların sigortalılıkları ise bu kanunun yürürlük tarihi itibariyle sona erer.
 
Ancak bu sigortalıların 5510 Sayılı Kanunun 22.ci maddesi gereği 01.10.2008 tarihinden itibaren altı aylık sürenin bitim tarihi olan 01.04.2009 tarihine kadar Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yazılı talepte bulunmak suretiyle sigortalılıklarının devam ettirilmesini istemeleri halinde sigortalılık halleri devam edecektirSon 5 Haber

• GİRİŞİMCİ KADINLAR EKONOMİNİN KUTUP YILDIZLARI OLACAK
• MUSTAFAKEMALPAŞA TİCARET VE SANAYİ ODASI YENİ GİRİŞİMCİ ADAYLARINI ORTAYA ÇIKARTMAK İÇİN BAŞLATTIĞI UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR.
• TSO BAŞKANI İBRAHİM DIRAKMAN’DAN BASIN BAYRAMI MESAJI
• Mustafakemalpaşa ve Karacabey Oda & Borsa Birliktelik Toplantıları devam ediyor…
• TOBB BAŞKANI VE YÖNETİM KURULU ÜYELERİ ODAMIZI ZİYARETİ
» tüm haberler
  2008. Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası