Karacabey Ticaret Borsası Karacabey Harmanlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılış törenine katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Karacabey’in ülkenin yıldız şehirlerinden birisi olduğunu ifade ederek, “Borsamız Karacabey’e büyük bir mesleki eğitim tesisi kazandırıyor. Tebrik ediyorum” dedi.​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Karacabey’deki okul açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Karacabey’in verimli arazilerinde, 4 mevsim tarım yapılabiliyor. Ayrıca Türkiye’nin en kaliteli ıhlamuru da sizde. Tarımın dışında burada müthiş bir sanayi gelişmesi de var. En büyük 500 sanayi firmasından 14’ü burada. Zaten vergi rekortmenleri listesi de, Karacabey’in ekonomisinin gücünü gösteriyor tescillendi. Bursa’nın hem Kurumlar vergisi, hem de Gelir vergisi birincisi, Karacabey’den. Matlı Yem ve Sayın Özer Matlı kurumlar vergisi, Sütaş ve Sayın Muharrem Yılmaz gelir vergisi şampiyonları. Karacabey’in bir şansı da özel sektörümüzü temsil eden, 2 başarılı Oda ve Borsamız olması. Her 2’si de akredite. Yani 5 yıldızlı Oda-Borsa.

Hizmet kalitesi anlamında Avrupa ile eşdeğerler. Karacabey Oda ve Borsam, çok başarılı işlere imza atıyor. İşte şimdi de, Borsamız Karacabey’e büyük bir mesleki eğitim tesisi kazandırıyor.

Bakın geçmişte biz tarımı sadece kendi tüketim ihtiyaçlarımızı karşılamak için yapardık. Tarım artık bugün sanayi üretimi için, yani tüm dünyayı doyurmak için yapılıyor. Bunu da Türkiye’ye Karacabey öğretti. Tarıma dayalı sanayinin nasıl olacağını Karacabey gösterdi.”

-En büyük sermaye eğitimli insan

Bugün en büyük sermayenin altın, petrol değil, eğitimli insan olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, ülkemizin geleceği için daha çok eğitimli, nitelikli insana ihtiyacımız bulunduğunu anlattı. TOBB Başkanı,  özellikle gıda, tarım ve hayvancılık sektöründe nitelikli insan kaynağına daha çok ihtiyaç bulunduğunu bildirirken, “İşte Karacabey Ticaret Borsamız, bu açığı görüp harekete geçti. Gıda ve tarımda adından her geçen gün daha çok söz ettiren Karacabey’i, gıda ve tarımda lider şehir yapabilmek için, beşeri sermayeyi üretmek için, adım attı. Karacabey Ticaret Borsamızı bu vizyonlarından dolayı tebrik ediyorum. İşte bizim Oda ve Borsalarımız illerinin, ilçelerinin gelişmesi için böyle çalışırlar, ellerini taşın altına böyle koyarlar. Bu hayırlı işin yapılmasına vesile oldukları için, başta sayın valimize, belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Karacabey Ticaret Borsası Başkanımız Murad Bertan Kardeşimi, Yönetimini, Meclis Başkanımız Halit Elbir’i, Meclis Üyelerimizi ve tüm çalışanlarını tebrik ediyorum. Tarım meslek lisemiz, hem Karacabey’in, hem de Bursa’nın tarım sektörü için ihtiyaç duyduğu başarılı gençlerimizi yetiştirecek” ifadesini kullandı.

Programa Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Tekin UZKINAY, Yön.Krl.Bşk.Yrd İbrahim ÖZMEN, Yönetim Kurulu Üyesi Halim YAVUZ, Meclis Başkanı İbrahim DIRAKMAN, Meclis Başkan Yrd. Suat KIRAY, Meclis Üyesi Fevzi OKUMUŞ  ve Genel Sekreter Birol DENİZLİ katılım sağladılar.